Kriegspiel

Nauki, techniki, społeczeństwa

Zmiana kursu

Przepraszam za dłuższe milczenie. Przyczyną były inne prace publicystyczne i otwarcie przewodu doktorskiego. Ponieważ moje zainteresowania nieco ewoluowały (w stronę edukacji i praktycznego zastosowania gier), Kriegspiel nieco zmienia kurs. Będzie trochę więcej tekstów o edukacji a trochę mniej raportów z sesji. Erpegi i planszówki nie znikną z łamów bloga, ale na razie muszę od nich odpocząć.

Portal Krytyka Politycznej nie jest ostatecznie zainteresowany tekstami na temat edukacji (w szczególności przyrodniczej), więc teksty pójdą na bloga. Teksty są pisane z punktu widzenia praktykującego techno-/socjal-demokraty, więc czujcie się ostrzeżeni. Chciałbym pisać o fajnych źródłach informacji na temat edukacji i dobrych praktykach.

Gramy na serio

Wspólnie z Kamilem Jędrasiakiem i Joanną Filipczak-Zaród prowadziłem serię prelekcji na temat mniej znanych obliczy gier.Tłumów nie było, ale kilku osobom się chciało.

Nagranie z części pierwszej (gry polityczne i ekologiczne) znajdziecie tutaj. Część druga skupiła się na problematyce społecznej i edukacji ścisłej.Trzecia część mówiła o grach funkcjonujących poza sferą rozrywki (gry w akcjach społecznych, grywalizacja). Planujemy powtórzyć cykl w przyszłym roku, wersji okrojonej można słuchać na niektórych konwentach.

Publicystyka

Zanim KP uznała mnie za zbyt technokratycznego udało mi się opublikować dwa teksty. Pierwszy jest o laboratoriach wytwórczych (fab-labach) i o tym jak wykorzystać druk 3D w edukacji przyrodniczej. Drugi to krótka riposta na tekst prezesa PZU. Prezes firmy, która robi nielegalne interesy na ubezpieczeniach dla szkół nie powinien stawiać się w roli arbitra moralności w edukacji.

Niestety portal KP nie był zainteresowany poważniejszymi tekstami na temat reformy programowej, badań edukacyjnych ani dobrych praktyk w edukacji przyrodniczej. Czuję się za to częściowo odpowiedzialny (za dużo naukowca, za mało publicysty), ale ujawnianie szczegółów byłoby nieeleganckie.

Pracownia nowej edukacji

W czerwcu animuję cykl wykładów i warsztatów związanych z mniej znanymi obliczami kształcenia. Zapraszam serdecznie.

5 czerwca, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, Piotrkowska 101, godz 18

Bunt w szkole, szkoła w sieci Jak uczyć dzieci sieci? Czy wiedza jest ciągle ważna? Po co nam edukacja? Co łączy nauczycieli i uczniów? Spotkanie z Edwinem Bendykiem, publicystą, wykładowcą Ośrodku Badań nad Przyszłością Collegium Civitas autorem książki Bunt sieci i bloga Antymatrix.

15 czerwca, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, Piotrkowska 101, godz 18

Neurony do tablicy Jak mózgi uczniów reagują na szkołę? Co neurologia ma wspólnego z pedagogiką? Jak pracować z różnymi rodzajami mózgów? Czy myślenie męczy bardziej niż egzaminy? Wykład prowadzi dr Marzena Żylińska – metodyczka dydaktyki języków obcych, twórczyni szkoleń dla nauczycieli, autorka tekstów poświęconych neurodydaktyce (Neurodydaktyka).

19 czerwca, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, Piotrkowska 101, godz 18

Cyferki to nie wszystko Co słychać w polskiej edukacji przyrodniczej? Skąd czerpać inspirację do szkolnych doświadczeń i projektów? Czy inżynierowie i pedagodzy mogą razem pracować? Będę mówił o Akademii Khana, metodzie TAEL MIT, festiwalach Nauki i innych fajnych ściślackich pomysłach.

22 czerwca, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, Piotrkowska 101, godz 18

Statystyka obywatelska Kwestionuj autorytety, prawda jest w danych. Jak czytać dane statystyczne, aby uniknąć wprowadzenia w błąd? Jak sobie radzić z dużymi zbiorami danych? W czym może nam pomóc statystyka? Jak weryfikować informacje prasowe? Jak kształcić krytycyzm? Prelekcja dr inż. Przemysława Biecka – statystyka i bioinformatyka z Uniwersytetu Warszawskiego, laureata nagrody naukowej Polityki, twórcy bloga Smarter Poland poświęconych analizie statystycznej danych.

26 czerwca, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, Piotrkowska 101, godz 18

Płyniemy czy toniemy Moderowany panel dyskusyjny o stanie łódzkiej edukacji.  Zapraszam nauczycieli, rodziców i urzędników związanych z łódzką edukacją i szkolnictwem wyższym. Skupiam się na tym, co możemy zmienić. Proszę o przygotowanie przykładów dobrych praktyk, innowacyjnych programów i cennych doświadczeń.

Łódzki Port Gier

Tradycyjna łódzka impreza planszówkowa. 26-27 maja 2012 (Wydział Matematyki i Informatyki UŁ  ul. Banacha nr 22). Można się ze mną umówić na niedzielę na jakąś dłuższą rozgrywkę albo pomóc mi w sobotnim turnieju gier dla dzieci.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: